* Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 



Nazwa użytkownika:
Hasło:

Zapamiętaj mnie

Regulamin działu


Tutaj możesz zapytać o konkretną kwestię techniki wokalnej. Najlepiej wraz z pytaniem zamieścić próbkę ukazującą problem.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 16 listopada 2010, 18:54 
Nie znam się na nutach, ale chciałabym się dowiedzieć, w jaki sposób opracowuje się drugi głos do jakiegos utworu? I nie chodzi mi tylko o to, żeby śpiewać niżej, chociaż, oczywiście też, tylko, żeby to ładnie brzmiało. Bo samo obniżenie tonacji nie daje tak dobrego efektu.

Czy każdy utwór mozna zaśpiewać na 2 lub więcej głosów?

Moja koleżanka śpiewa już parę lat i powiedziała mi, że jeżeli śpiewam sopranem, to nie będę mogła śpiewać drugim głosem. Czy to prawda? Czy śpiewając z reguły sopranem trudno przychodzi obniżenie tonacji?


Góra
  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: środa, 17 listopada 2010, 20:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 7 listopada 2010, 03:24
Wiek: 29
Posty: 369

Online: 7d 11h 26m 25s
Nie znam się tak na nutach w dobieraniu do chórków, ale wiem, że nie ma ne to reguły, czy jakiś głos będzie mógł obniżyć sobie tonacje czy nie. To do danego typu głosu przyporządkowane są wysokości i to są tylko 'dane książkowe' przecież nie każdy względny sopran będzie miał taką samą skalę. Możliwe, że jeden sopran będzie obejmował nawet skalę altu, a drugi sopranu koloraturowego. Najlepiej gdybyś podałą swoją skalę głosu, o ile ją znasz, wtedy będzie łatwiej. Jestem teoretycznie barytonem, ale obejmuję skalę i basu i tenora. Ale nie chcę już się tak wymądrzać, niech ktoś jeszcze się wypowie i ewentualnie potwierdzi lub zaneguje to, co napisałem ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: środa, 17 listopada 2010, 21:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 26 stycznia 2010, 02:41
Wiek: 35
Posty: 370

Online: 40d 17h 27m 28s
paveleq94 napisał(a):
Nie znam się tak na nutach w dobieraniu do chórków, ale wiem, że nie ma ne to reguły, czy jakiś głos będzie mógł obniżyć sobie tonacje czy nie. To do danego typu głosu przyporządkowane są wysokości i to są tylko 'dane książkowe' przecież nie każdy względny sopran będzie miał taką samą skalę. Możliwe, że jeden sopran będzie obejmował nawet skalę altu, a drugi sopranu koloraturowego. Najlepiej gdybyś podałą swoją skalę głosu, o ile ją znasz, wtedy będzie łatwiej. Jestem teoretycznie barytonem, ale obejmuję skalę i basu i tenora. Ale nie chcę już się tak wymądrzać, niech ktoś jeszcze się wypowie i ewentualnie potwierdzi lub zaneguje to, co napisałem ;-)


ehh <facepalm>


Opracowanie drugiego głosu opiera się na znajomości interwalów. Odpowiednie ich zastosowanie pozwala uzyskiwać odpowiednią harmonie bądź głębie gdy śpiewa się oktawę niżej. Cała magia polega na znajomości składowych dźwięków danego akordu na którym opiera się bazowy dźwięk pierwszego głosu.

np. gdy koleżanka śpiewa jakaś frazę na dźwięku a1 to patrzysz ze podstawowy akord A składa sie z dzwiekow A, E, oraz C#. odszukujesz te dźwięki na skali poniżej dzwieku a1 i masz piękną harmonie.
to tyle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 20 listopada 2010, 16:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2010, 00:40
Wiek: 37
Posty: 195

Lokalizacja: krk
Online: 2h 8m 24s
Ale jeśli przez akord rozumie się więcej niż trójdźwięk, to chyba można powiedzieć że z akordu? No bo jeśli załóżmy w piosence jest akord A, jeden głos śpiewa dźwięk e a drugi g, to drugi jest wzięty z akordu A7 i zapewne zamiast grać w piosence A można tam grać A7, no ale to tylko moje fantazje, bo się nie znam na tym...


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: sobota, 20 listopada 2010, 17:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 26 stycznia 2010, 02:41
Wiek: 35
Posty: 370

Online: 40d 17h 27m 28s
mała napisał(a):
Ale jeśli przez akord rozumie się więcej niż trójdźwięk, to chyba można powiedzieć że z akordu? No bo jeśli załóżmy w piosence jest akord A, jeden głos śpiewa dźwięk e a drugi g, to drugi jest wzięty z akordu A7 i zapewne zamiast grać w piosence A można tam grać A7, no ale to tylko moje fantazje, bo się nie znam na tym...



Oczywiście masz racje, podałem tylko podstawowy przykład żeby było bardziej zrozumiale.
W przypadku A7 byłby to akord septymowy który jest dość specyficzny i potrafi dawać ciekawe rezultaty.
Ale nie ma co się co zagłębiać w temat bez podstaw teorii muzyki. Dodam ze każdy akord ma ok 10 -15 wariacji.

Tak jak Witold wspomniał polecam zacząć od tercji i kwinty.


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 21 listopada 2010, 11:03 
Dziękuję za odpowiedzi, ale niezbyt mi one pomogły, bo ja nie mam pojęcia o teorii muzyki, czytałam troche o tych interwałach, ale nie za bardzo to wszystko rozumiem, a w kilka tygodni tego wszystkiego nie opanuję, bo takie rzeczy to się umie po 6 latach szkoły muzycznej, a ja potrzebuję drugiego głosu do kolędy "Cicha noc" , na pianinie sprawdzić nie umiem, bo nie umiem na nim grać (jedną ręką tylko, czasem dodaję do tego dźwięk niższy jak mam np. dźwięk a, to do tego gram f, ale to tak intuicyjnie, bo ja nie znam się na tym nic a nic, a poza tym to nie pianino, tylko 2,5 oktawowy - tak myslę, nie mam pewności, czy dobrze to liczę - keyboard), tak więc raczej będzie mi trudno opracowć drugi głos do jakiegokolwiek utworu, jeżeli nie znam teorii i nie potrafię czytać nut?


Góra
  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 21 listopada 2010, 11:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2010, 00:40
Wiek: 37
Posty: 195

Lokalizacja: krk
Online: 2h 8m 24s
2,5 oktawy to nie przeszkoda dla opracowania drugiego głosu. Bez nut i teorii masz 2 opcje: poproś kogoś kto się zna albo zrób to intuicyjnie ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 21 listopada 2010, 11:58 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2010, 00:40
Wiek: 37
Posty: 195

Lokalizacja: krk
Online: 2h 8m 24s
Witold napisał(a):
No i przypominam że drugi głos może też śpiewać wejścia i zejścia chromatyczne lub dysonanse, a tego już z akordu nie wyłapiecie za bardzo

Jak już mówiłam, nie znam się, ale na moje oko to mącisz strasznie :-P
Septyma mała jest interwałem dysonansowym, a akordy septymowe są bardzo powszechne.
Ale jeśli przez dysonanse rozumiesz coś z czym większość uszu jest mniej osłuchana niż z septymą małą, to przecież jak pisał już mroczny wariacji akordów jest w cholerę. Jeśli w drugim głosie do a zaśpiewasz dysonansowe gis to masz Amaj7. I skoro to gis pasowało to pewnie właśnie taki akord był w akompaniamencie, bądź też mógłby być.
Jak już pisałam, to tylko moje fantazje :-P


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 21 listopada 2010, 14:52 
mała napisał(a):
2,5 oktawy to nie przeszkoda dla opracowania drugiego głosu. Bez nut i teorii masz 2 opcje: poproś kogoś kto się zna albo zrób to intuicyjnie ;-)


W sumie nie wiem, czy to są 2,5 oktawy. Keyborad ma 19 klawiszy białych i 13 czarnych, mogłam na nim zagrać 5 razy gamę C-Dur, na różnych wysokościach, w tym także z uzyciem klawiszy czarnych.

Ponieważ intuicja mnie w tej kwestii zawodzi, muszę poprosić o pomoc kogos, kto się na tym zna, mam nadzieję, że ta osoba będzie wiedzieć, jak opracować drugi głos.


Góra
  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 21 listopada 2010, 15:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2010, 00:40
Wiek: 37
Posty: 195

Lokalizacja: krk
Online: 2h 8m 24s
chances napisał(a):
W sumie nie wiem, czy to są 2,5 oktawy. Keyborad ma 19 klawiszy białych i 13 czarnych, mogłam na nim zagrać 5 razy gamę C-Dur, na różnych wysokościach, w tym także z uzyciem klawiszy czarnych.


19 białych to rzeczywiście 2,5 oktawy, ale na pewno nie zagrałaś na tym 5 razy gamy C-dur :-P musiałaś grać w innych tonacjach. Poza tym w gamie C-dur nie ma czarnych klawiszy :-P znów - inna tonacja.


Góra
 Zobacz profil  
 

Drukuj 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

 * Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2010 & SEO Group
TMOL Style by NinhAnh Update by Luzaki.org