* Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 



Nazwa użytkownika:
Hasło:

Zapamiętaj mnie

Regulamin działu


Tutaj możesz zapytać o konkretną kwestię techniki wokalnej. Najlepiej wraz z pytaniem zamieścić próbkę ukazującą problem.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 
 Tytuł: Creaking
Nieprzeczytany postNapisane: piątek, 3 kwietnia 2015, 00:00 
Offline

Dołączył(a): niedziela, 16 lutego 2014, 17:30
Posty: 48

Online: 10h 45m 25s
GG: 0
Hej
Ostatnio mam przejściowe problemy z głosem i moim wokalu pojawiła się fajna chrypka, właśnie taki creaking, jak się ma po przebudzeniu albo na kacu. I moje pytanie jest takie: jak używać creakingu na zdrowym głosie? W książce jest to bardziej opisane jako taki efekt na chwilę, a ja bym chciał się nauczyć używać tego również w długich frazach. Łatwiej jest go uzyskać śpiewając piano, mam problem z forte. Oczywiście czasem przez przypadek wpadnę na tą chrypkę śpiewając głośno, ale nie mam pojęcia jak nią władać, wywoływać wtedy, kiedy się chce.
Ktoś tam kiedyś napisał na tym forum, że pojawia się między trybami, ale nie dużo mi to mówi.
Jak uzyskać taki creak śpiewając forte, jaki jest tego mechanizm? Byłbym wdzięczny, gdyby mi ktoś to wyjaśnił.


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Creaking
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 3 maja 2015, 01:08 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 6 listopada 2014, 18:43
Posty: 24

Online: 1d 2h 39m 52s
GG: 0
Ten rodzaj chrypy ma to do siebie, że najłatwiej powstaje przy bardzo mocnym wstrzymywaniu powietrza (w CVT mówicie na to "hold" bodajże) i bardzo mocnym podpieraniu jednocześnie przy pozycji otwartego gardła (open throat), najlepiej neutralna lub lekko obniżona pozycja krtani. Trudno jest podczas śpiewania głośno ją uzyskać, chyba że na bardzo wysokich dźwiękach w głowowym. Samo dodanie tej chrypy bardzo mocno zwiększa głośność. Śpiewając średnio-głośno dodając chrypę (creaking) będzie głośniej niż czystym głosem forte. :) Także łatwo jest przesadzić i zniszczyć sobie głos jeśli bez rozgrzewki będziesz próbować od razu śpiewać z tą chrypą mocno. Radzę pośpiewać trochę zanim będziesz próbować to ćwiczyć i na początku pewnie to będzie tylko leciutki "brud" w głosie, a dopiero po dłuższym czasie śpiewania się zwiększy ilość chrypy oraz łatwiej będzie Tobie ją odnajdywać. Zawsze po każdej takiej próbie lub śpiewaniu dłużej z chrypą pośpiewaj cokolwiek czystym głosem albo zrób kilka ćwiczeń czystym głosem. Jest tendencja do zostawania tego brudu w głosie jeśli zapomnisz o tym "oczyszczeniu" głosu z chrypy, w jakimś sensie nie jest to zdrowe jednak dla fałd głosowych (jeśli śpiewasz non stop z taką chrypą).


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Creaking
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 3 maja 2015, 01:44 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 23 grudnia 2014, 00:02
Posty: 437

Online: 10d 2h 28m 14s
GG: 0
Creaking sam z siebie polega na śpiewaniu w lekko niepoprawnej manierze w ramach tzw. trybów.
Czyli dodajesz więcej powietrza do głosu (gdzie podparcie jest oczywiście dodawaniem mniejszej ilości), niż trzeba.
Holdu bym nie polecał, bo bardziej daje to spinę, niż poprawne śpiewanie.
https://www.youtube.com/watch?v=ulsPn3KM5As W połączeniu z Growlem daje to całkiem ciekawe wokale ciężko metalowe.

Skup się na kompletnie niepoprawnym sposobie śpiewanie w taki sposób, aby "spiny" w gardle dawały wymierny efekty połączony z niezdartym głosem ;p


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Creaking
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 3 maja 2015, 12:02 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 6 listopada 2014, 18:43
Posty: 24

Online: 1d 2h 39m 52s
GG: 0
RaksoAturach napisał(a):
Czyli dodajesz więcej powietrza do głosu (gdzie podparcie jest oczywiście dodawaniem mniejszej ilości), niż trzeba.
Holdu bym nie polecał, bo bardziej daje to spinę, niż poprawne śpiewanie.

Przepis na szybkie zniszczenie sobie głosu próbując w ten sposób śpiewać z chrypą (creakingiem) :) Podparcie jest potrzebne dwukrotnie większe i hold jest gwarancją, że nie wysuszysz strun nadmiarem powietrza po krótkim czasie śpiewania i nie dojdzie do poważniejszych konsekwencji (obrzęk fałd, dalej guzki). Im mniej powietrza, tym bezpieczniejsze śpiewanie z tą chrypą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Creaking
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 3 maja 2015, 12:32 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 23 grudnia 2014, 00:02
Posty: 437

Online: 10d 2h 28m 14s
GG: 0
Bo najpierw zmniejszasz ilość powietrza poprawnym podparciem, a potem je lekko luzujesz, żeby wpaść w niepoprawną, ale kontrolowaną manierę (I to jest w CVT, nic nie wymyślam, po prostu parafrazuję).

Jak wrzucisz na niepodparty głos dużo powietrza, to się zedrzesz. Sądziłem po prostu, że to oczywiste, inaczej wszyscy by umieli poprawnie chrypieć :D

A holdu nie polecam. Zwiększanie ciśnienia w krtani daje jęczenie, a nie chrypę ;p


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Creaking
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 3 maja 2015, 12:48 
Offline

Dołączył(a): czwartek, 6 listopada 2014, 18:43
Posty: 24

Online: 1d 2h 39m 52s
GG: 0
Z holdem łatwiej jest wejść w creaking ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Creaking
Nieprzeczytany postNapisane: niedziela, 3 maja 2015, 13:13 
Offline

Dołączył(a): wtorek, 23 grudnia 2014, 00:02
Posty: 437

Online: 10d 2h 28m 14s
GG: 0
A potem brzmisz jak kupa ;p Podziękuję ;p


Góra
 Zobacz profil  
 
 
 Tytuł: Re: Creaking
Nieprzeczytany postNapisane: piątek, 8 maja 2015, 21:32 
Offline

Dołączył(a): niedziela, 16 lutego 2014, 17:30
Posty: 48

Online: 10h 45m 25s
GG: 0
Dzięki za rady.
CO u mnie działa i nie niesie dyskomfortu: Wstymanie powietrza, mocne podparcie, trochę obniżona krtań - wtedy wychodzi z gardła samo powietrze, robi szelest i dalej dodaje do tego dźwięk, który jest razem z chrypką. Nie mam dyskomfortu ani spięć. Najlepiej wychodzi na dźwiękach piano, na forte po jakimś czasie też wskakuje.
I trochę łatwiej tym już mi operować


Góra
 Zobacz profil  
 

Drukuj 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

 * Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2010 & SEO Group
TMOL Style by NinhAnh Update by Luzaki.org