* Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 



Nazwa użytkownika:
Hasło:

Zapamiętaj mnie

Regulamin działu


Tutaj możesz zapytać o konkretną kwestię techniki wokalnej. Najlepiej wraz z pytaniem zamieścić próbkę ukazującą problem.



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 17 maja 2010, 12:53 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 maja 2010, 12:37
Posty: 3

Online: 0s
Hej, witam wszystkich;)
Mam taki problem dość poważny, może to uda mi się go rozwiazać. Mianowicie nie potrafie pożadnie podeprzeć dzwięku czasami mam tez problemy z oddychaniem przeponą. Kiedy śpiewam rózne wprawki (gamy, tercje,kwinty) no to potrafie podeprzeć dzwiek tylko w pierwszym takcie potem mi to gdzieś ucieka zaczynam sie męczyć śpiewem, dodatkowo napinają mi się mieśnie za bardzo, potem zle mi sie dobiera powietrze i w konsekwencji zaczynam spiewać gardłem.

Powiedzcie co mam zrobić, jak ćwiczyć żeby to podparcie i oddychanie nie sprawiało mi takiej trudności?
Będę bardzo wdzięczna za pomoc ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 17 maja 2010, 13:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 25 stycznia 2010, 00:40
Wiek: 36
Posty: 195

Lokalizacja: krk
Online: 2h 8m 24s
Skoro zaczynasz się męczyć, ale na początku ci to wychodzi, to pewnie masz za słabą przeponę. Rób ćwiczenie, o którym pisał Janek, czyli syczenie - bierzesz wdech a potem wypuszczasz powietrze robiąc ssssssssss... jak najdłużej. Jak będzie ci to już dobrze szło to możesz robić to samo na fffff - to jest trudniejsze bo wypuszczamy wtedy więcej powietrza. Żeby przepona była bardziej "sprężysta" dobrze też ćwiczyć "s" z przerwami:
1) wdech - brzuch powiększa ci się jak balon
2) robisz krótkie "s" - brzuch (przepona) chowa się trochę - ten ruch powinien być gwałtowny, bo wtedy wyrzuca powietrze, którego używasz do syczenia
3) zatrzymanie - brzuch się trochę uwypukla z powrotem, ale jest już mniejszy, bo zużyłaś część powietrza
2 i 3 robisz tak długo, na ile masz powietrza

Dobre jest też robienie "Ha!" w ten sam sposób co "s" z przerwami, zwłaszcza że nie jest to już samo powietrze, ale też dźwięk, więc możesz to śpiewać, na przykład na dźwiękach do - mi - sol - mi - do

Jeśli masz słabą przeponę, to szybko poczujesz te ćwiczenia :) z czasem będziesz mogła je robić coraz dłużej :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: poniedziałek, 17 maja 2010, 14:33 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 maja 2010, 12:37
Posty: 3

Online: 0s
To samo ćwiczenie kazała mi robić moja nauczycielka na podparcie tylko żeby wtedy brzuch (a raczej to co jest wewnatrz) chodziło góra dół , dla mnie jest to niewykonalne. A mam jeszcze takie pytanie czy jesli już robie to podparcie to mięśnie brzucha powinny byc napięte tak bardzo ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: wtorek, 18 maja 2010, 14:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 maja 2010, 12:37
Posty: 3

Online: 0s
Ostatnio jak sobie spiewałam to przy wdechu starałam sie zostawić żebra otwarte jak najdłużej tak na siłę je przytrzymać i choć dzwiek był wtedy pełniejszy to drżał. Czy tak sie powinno robić ( chodzi o przytrzymywanie żeber)?

Przepraszam za swoje pytania, wiem że są głupie, ale jeszcze tylu rzeczy nie wiem a nie chciałabym jakichś złych nawyków nabrać :) a z moją nuaczycielka sie raz w tygodniu widzę i nie zawsze jest kiedy o cos zapytac bo lekcja szybka mija...


Ostatnio edytowano piątek, 21 maja 2010, 19:58 przez Carmen, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 
Nieprzeczytany postNapisane: piątek, 21 maja 2010, 12:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 16 maja 2010, 12:39
Wiek: 36
Posty: 217

Online: 0s
Ja też tak czasem drżałam a mój nauczyciel mówił że trzęsie mnie jak starą babą <lol> Po prostu nie było podparcia, dlatego Cie telepało i moi zdaniem nie skupiaj się na siłowym utrzymaniu żeber w pozycji wdechowej bo wywołujesz niepotrzebne napięcia. Skup się na przeponie, na ilości wydychanego powietrza, a żebra zostaw w narazie w spokoju ;-)

_________________
Byłam znudzona życiem wieć rzuciłam się w muzykę. Teraz wierze w nią całym sercem, żyje dla niej i gnije dla niej. Dzięki temu zyskałam szczęście, którego nie spodziewałam się mieć :)


Góra
 Zobacz profil  
 

Drukuj 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

 * Zarejestruj  * FAQ    * Szukaj   * Zaloguj 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2010 & SEO Group
TMOL Style by NinhAnh Update by Luzaki.org